Съществуват древни карти, съставени преди нашата ера, които по точност не отстъпват на съвременните. Те многократно са пренасяни от един материал на друг. Но човечеството по всякакъв начин се е стремяло да съхрани получените някога знания за света, предадени вероятно от неизвестна могъща цивилизация…
КАРТАТА НА ПИРИ РЕЙС
По полетата на картата на Пири Рейс има надпис: „Никой в настояще време няма карта, подобна на тази. Съставяйки я, използвах двадесет морски карти и осем „мапа мундис“, тоест карти, наричани от арабите „джаферии“ и съставени още във времената на Александър Велики, на които е изобразен целият обитаем свят“.
Тази карта е съставена през 1513 година от турския адмирал Пири Рейс. Тя е част от неговия атлас „Китаб-и-бахрие“ („Книга на моретата“). Едва през 1956 година, когато картата попада при американски военни картографи, започва планомерното й изучаване, подарило ни толкова сензации.
СЕНЗАЦИЯ №1
На картата са изобразени и двете Америки. Нищо чудно, на пръв поглед, тъй като картата е завършена след плаването на Колумб. Но великият мореплавател не е направил толкова старателно картогеографско описание на местността, а експедицията му не е навлизала дълбоко в континента. Затова той не би могъл да изобрази делтите на американските реки и още по-малко Андите!
Самият Пири Рейс пише за Колумб: „Неверникът на име Коломбо, генуезец, открил тези земи. В ръцете му попада една книга, в която той прочел, че на края на Западното море, далече на Запад, има брегове и острови. Там са намирани всякакви метали и скъпоценни камъни. За страстта на туземците към стъклените украшения Коломбо също узнава от тази книга и ги взема със себе си, за да ги размени за злато“.
Оказва се, че Колумб е имал някаква книга, както и карта, от които се ръководи в плаването си. Може да се предположи, че Христофор Колумб, женен за дъщерята на магистъра на бившия орден на тамплиерите, получава от него древна книга, както и карта на Америките, които са му ориентири в пътешествието. А да знаеш накъде плаваш, е залог за успеха в епохата на Великите географски открития!
За нас е по-важен изводът, че картите на Колумб и картите на Пири Рейс имат един и същи древен източник! А за това колко древен е той, разказва следващата сензация.
СЕНЗАЦИЯ №2
На картата на Пири Рейс е изобразена бреговата линия на Антарктида, при това предадена с изключителна точност! Изводите на съвременните учени говорят, че Антарктида върху тази карта е показана още преди пълното й обледеняване (тоест отпреди около 6000 години).
Ето отчета на американските картографи: „Твърдението, че долната част на картата показва Брега на принцеса Марта, част от Земята на кралица Мод в Антарктида, както и полуостров Палмера, има основания. Според нас това обяснение е най-логичното и може би най-коректното. Географските подробности, изобразени в долната част на картата, прекрасно кореспондират с данните от сеизмологичното разузнаване, направено през ледената шапка от шведско-британска антарктическа експедиция през 1949 г. Това означава, че бреговата линия е нанесена на картата преди да бъде покрита с лед. Няма версии по какъв начин тези данни биха могли да бъдат получени при предполагаемото ниво на географските знания от 1513 година“.
А сега да съпоставим: обледеняването на Антарктида настъпва, когато се топят ледниците в Америка и Европа. (Има се предвид потопът от 9612 г.пр.н.е., свързан според някои учени с отклонението на земната ос.) Но ако имаме работа с такъв съвършен древен източник, остава открит въпросът: от кого и кога е създаден?
КАРТАТА НА МЕРКАТОР
Герард ван Кремер (известен като Меркатор) е фламандски картограф и учен. Интерес в атласа му от 1569 г. представлява отново карта на Антарктида, където прекрасно се виждат Морето на Амундсен, нос Герлахер и нос Дарт на Земята на Мери Бърд, остров Терстън и други географски обекти. Но и тази карта не е последна в тази верига…
КАРТАТА НА ФИЛИП БУАШЕ
Картата е публикувана през 1737 г. – почти сто години преди антарктическата експедиция на Белингсхаузен и Лазарев. Поразителен е фактът, че тя е създадена още преди началото на обледеняването на материка! На нея Източна и Западна Антарктида са разделени от пролив, преминаващ по линията на Трансантарктическите планини, която може да се открие само при пълната липса на ледници!
И така, източник на картата на Буаше се оказва дори още по-древен, отколкото на картата на Пири Рейс и Меркатор!
ОТКЪДЕ СА ТЕЗИ АРТЕФАКТИ?
Американците имат голям принос в изучаването на древните карти. Историкът и географ проф. Чарлз Хепгут прави сравнение на бреговата линия на Антарктида и на всички достъпни древни артефакти. В своята книга „Картите на морските царе“ той пише: „Това е първото убедително доказателство, че някакъв изключително умен народ е предшествал всички народи, известни на историята…“.
Американските учени съставят карта с център на проекцията Кайро (където се намира военна база на САЩ), сравняват я с древната карта на Пири Рейс и откриват почти пълно сходство. Затова е логично да се предположи, че и центърът на проекцията на източника, според който е създадена картата на Пири Рейс, се е намирал близо до Кайро. Излиза, че древните картографи са били египтяни или техни предци?
Но как древните египтяни са можели да знаят основите на сферичната тригонометрия и почти безпогрешно да определят точната дължина на Екватора? (Ерастофен, измерващ в Античността окръжността на Земята, прави това с голямо отклонение, недопустимо при създаването на такива точни карти.) Хепгут твърди, че центърът на проекцията на древната карта на Пири Рейс минава през Александрия, където в знаменитата библиотека би могъл да се съхранява нейният първоизточник.
Може да се предположи, че древните картографи са царете на гарамантите, които управляват по онова време Египет – Платон ги нарича още царете на Атлантида! Само си представете тази могъща цивилизация, притежаваща телепатия, управляваща летателни апарати и способността за създаване на изкуствен спътник на Земята! Те са могли да изучат нашата планета от Космоса, а след това да обработят информацията с недостъпни за човечеството методи. Не е ясно само как са загинали тези свръххора. Иска ни се да вярваме, че именно те са ни оставили древното наследство. Следователно човечеството все още има шанс да достигне техните висоти в областта на науката и прогреса. Главното е да не повтаряме грешките им…